Choroby autoimmunologiczne – lista, objawy diagnostyka

2022-06-04
Choroby autoimmunologiczne – lista, objawy diagnostyka

Choroby autoimmunologiczne – lista, objawy diagnostyka

Choroby autoimmunologiczne są zbiorem całej masy różnych od siebie schorzeń. Mogą być bardzo ograniczone lub działać na cały organizm. Aktualnie wiadomo, że znanych nam jest ich aż ponad 80, co bez wątpienia jest wysoką liczbą. Zapraszamy do zapoznania się z ich objawami, rodzajami, a także sposobami na zdiagnozowanie.

 

Czym są choroby autoimmunologiczne?

Na samym początku warto zadać sobie pytanie, czym właściwie są wspomniane przez nas choroby autoimmunologiczne. Oczywiście jest to zbiór całej masy schorzeń. Każde z nich jest ściśle związane z nieprawidłowym funkcjonowaniem układu odpornościowego chorego. Zaburzenia te mają bardzo ciekawy przebieg.

Otóż organizm z powodu choroby bierze tkanki chorego za czyjeś inne. Kodując, że ma do czynienia z ciałem obcym zaczyna poruszać wszystkie mechanizmy immunologiczne, aby zaatakować niechcianych gości. Oznacza to, że organizm atakuje sam siebie. Jak mogliście przeczytać, aktualnie istnieje aż 80 odmian tej choroby.

Innym określeniem na te schorzenia są choroby z autoagresji. Z powodu tego ataku na samego siebie organizm doznaje zapalenia. W rezultacie zaczynamy dostrzegać objawy informujące nas o chorobie. Ciekawym aspektem jest również fakt, że immunologia to aktualnie jedna z najbardziej rozwijających się części medycyny.

Jakie istnieją choroby autoimmunologiczne?

Zanim przejdziemy do opisywania objawów płynących z grupy schorzeń, warto zapoznać się z ich listą. Tak, jak wspomnieliśmy powyżej, rodzajów chorób autoimmunologicznych istnieje ponad 80. Spośród nich wyróżnimy te najpopularniejsze, które są najczęściej spotykane w społeczeństwie. Wśród nich wyróżniamy oczywiście:

  • Schorzenia jelitowe,
  • stwardnienie rozsiane,
  • hashimoto,
  • cukrzyca,
  • łuszczyca,
  • bielactwo,
  • zapalenie stawów,
  • łysienie plackowate,
  • łuszczyca,
  • atopowe zapalenie skóry,
  • pęcherzyca,
  • twardzina.

Oczywiście jest to zaledwie zalążek całej listy, z którą mielibyśmy do czynienia, gdy wymienilibyśmy aż 80 typów schorzeń. Jesteśmy pewni, że mieliście do czynienia z co najmniej jedną z nich. Aktualnie wiele celebrytów przyznaje, że choruje właśnie na hashimoto, czy też stwardnienie rozsiane. Problem staje się widoczny dla społeczeństwa.

Świadomość jest nadzwyczaj ważna, dlatego warto szerzyć wiedzę w zakresie niemal każdego schorzenia. Wszystko po to, aby ludzie wokół mogli wam pomóc w razie zagrożenia, ale także mieli świadomość tego, czy sami nie chorują na podobną chorobę. Przejdźmy jednak do typów chorób autoimmunologicznych.

Typy chorób autoimmunologicznych

Tak, jak wspomnieliśmy powyżej, istnieją rozmaite odmiany chorób autoimmunologicznych. Mogliście jednak zauważyć, że wymienione schorzenia niekoniecznie miały ze sobą dużo wspólnego. Nic dziwnego bowiem właśnie dlatego dzielimy je na różne typy. W ten sposób dużo łatwiej jest rozróżnić choroby autoimmunologiczne.

Warto wspomnieć, że można je wyłaniać na różne sposoby. Jednym z dosyć popularnych wyborów jest rozróżnianie spośród schorzeń atakujących konkretny narząd a tych, które skupiają się na całym organizmie. Jest to bardzo trafny rodzaj rozróżniania ze względu na fakt, że lekarze mogą skupić się na konkretnych częściach organizmu.

Natomiast w przypadku tych, które atakują cały organizm, wiadomo jest, że problem jest znacznie poważniejszy. Warto zatem odpowiednio rozróżniać choroby, aby móc uświadomić zarówno bliskich, jak i lekarzy, którzy będą mieli się wami zajmować. Choroby autoimmunologiczne to nie przelewki.

Choroby autoimmunologiczne — lista schorzeń atakujących narządy

Tak jak wspomnieliśmy powyżej, choroby autoimmunologiczne wyróżniamy w zależności od tego, jaką część naszego organizmu atakują. Postanowiliśmy przestawić najpierw te schorzenia, które skupiają swoje działanie na poszczególnych narządach, a nie całym organizmie człowieka. Wśród nich wyróżniamy przede wszystkim:

  • Choroby autoimmunologiczne skóry,
  • tarczycy,
  • jelit,
  • trzustki,
  • neurologiczne,
  • nadnerczy.

Powyżej przedstawione typy, to oczywiście nie koniec, jednak warto wyróżnić te najczęściej występujące. Warto jednak posłużyć się profesjonalną terminologią. Mianowicie, choroby atakujące jeden narząd nazywamy chorobami immunologicznymi narządowo swoistymi.

Jeśli mówimy zaś o atakowaniu przez schorzenie kilku narządów lub całych systemów, to będą to choroby autoimmunologiczne nieswoiste narządowo.

Choroby autoimmunologiczne działające na cały organizm

Skoro wspomnieliśmy o typach schorzeń, które swoje działanie opierają głównie na jednym narządzie lub kilku, to czas na kolejny rodzaj. Pomówmy zatem o chorobach autoimmunologicznych, które działają przeciwko całym układom oczywiście w organizmie człowieka. Spośród nich możemy wymienić rzecz jasna:

  • Choroby autoimmunologiczne atakujące stawy,
  • zapalenie stawów i skóry,
  • choroby krwi,
  • Choroby autoimmunologiczne tkanki łącznej i skóry,
  • uszkodzenia gruczołów łzowych oraz komórek ślinianek.

Powyżej przedstawione choroby, to słowne zalążki tego, co może się z nimi wiązać, a także powodów, przez które ktoś choruje. Mówimy tu przecież o uszkadzaniu tkanek, skóry, stawów, gruczołów, oczu, czy też serca. Są to znacznie poważniejsze schorzenia niż te w powyższym nagłówku, skupiające się na jednym narządzie.

Rzadkie choroby autoimmunologiczne

Poruszyliśmy wyżej spisy najpopularniejszych chorób autoimmunologicznych, z którymi możemy się spotkać w codziennym życiu. Ich odmian jest jednak znacznie więcej, a mianowicie ponad 80. Oczywiście, nie wszystkie są tak powszechne w społeczeństwie, jak te które umieściliśmy w górnych akapitach.

Zwróćmy zatem uwagę na te schorzenia, o których niekoniecznie się mówi. Mowa oczywiście o rzadkich chorobach autoimmunologicznych. Dobrym przykładem w tej sytuacji bez wątpienia jest choroba Addisona. Czym się charakteryzuje? U osoby chorej może zaobserwować osłabienie, czy też zmiany nastroju.

To jednak nie koniec. Osoba chora wykazuje ponadprzeciętne zmęczenie, cierpi na zaburzenia w postaci nieprawidłowego działania układu pokarmowego. To konkretne schorzenie najczęściej dotyka ludzi po 40 roku życia. Odbija się na nastroju osoby chorej oraz sprawia, że ta nie toleruje wysiłku fizycznego i cierpi na bezsenność.

choroby autoimmunologiczne

Choroby autoimmunologiczne — objawy

Powyżej mogliście jasno dowiedzieć się, czym nazywamy choroby autoimmunologiczne oraz w jaki sposób je rozróżniamy. Jest to ogromnie ważna kwestia, jednak równie ważna jest umiejętność rozpoznania objawów u siebie. Niestety, musimy was zmartwić, gdyż tego typu chorób jest ogrom i trudno jest wyróżnić główne objawy.

Wiele z wymienionych przez nas kwestii mogących informować o chorobach immunologicznych wcale nie musi ich oznaczać. Ponadto warto nie sugerować się tym, co czytacie w Internecie, a lepiej udać się do lekarza specjalisty. Wśród najczęściej wymienianych objawów chorób autoimmunologicznych wyróżniamy oczywiście:

  • Zmiany skórne (np. wysypki),
  • zmęczenie długotrwałe, męczliwość ogólna,
  • bóle stawów i mięśni,
  • zespół suchego oka,
  • zwiększone pragnienie,
  • nagły spadek lub wzrost wagi,
  • stan podgorączkowy,
  • problemy z wątrobą.

Tak jak wspomnieliśmy, są to jednak przykłady objawów chorób autoimmunologicznych i wcale nie muszą ich oznaczać. Jeśli jednak zmagacie się z takimi objawami, warto zgłosić się do lekarza na badania w celu zlokalizowania problemu.

Czym są objawy chorób autoimmunologicznych?

Zapewne jesteście ciekawi, czemu właściwie doznajemy takich objawów, jakie wymieniliśmy powyżej. Otóż sama ich obecność i typ zależą głównie od tego, jaki narząd lub układy są atakowane przez nasz organizm. Są one bowiem ściśle związane z procesem zapalnym, który tworzy się właśnie w danym zaatakowanym miejscu.

Pamiętajcie, że najbardziej niebezpiecznie jest wtedy, gdy ostre objawy pojawiają się niespodziewanie z dnia na dzień. Co więcej, ich nasilenie od razu jest wysokie, a nie wzrasta z kolejnymi dniami. Jest to alarm wzywający was do tego, by czym prędzej zasięgnąć pomocy lekarskiej. Dajmy przykład atakowania ośrodka układu nerwowego.

W tej sytuacji świetne do omówienia będzie stwardnienie rozsiane. Dochodzi wtedy bowiem do utrudniających życie zaburzeń mowy, jak również zaburzenia widzenia. Może dojść do problemów z koordynacją ruchową, jak również ostrych zawrotów głowy. Objawy chorób autoimmunologicznych mogą być nagłe lub postępujące.

Choroby autoimmunologiczne — przyczyny

Powyżej mogliście dowiedzieć się, skąd pojawiają się objawy i jakie są ich rodzaje. Co więcej, mieliście szansę zwrócić uwagę na, to kiedy problem jest najbardziej alarmujący. Skąd jednak właściwie biorą się tego typu choroby autoimmunologiczne? Czy ma to podłoże genetyczne, czy może nabywamy je podczas niezdrowego życia?

Warto wspomnieć, że nie do końca jest wiadome, gdzie mają swoje źródło choroby autoimmunologiczne. Wiemy o istnieniu wielu patomechanizmów, które jasno prowadzą do zmian przypisywanych danym schorzeniom. Niekiedy jednak problem pojawia się, kiedy mamy stwierdzić, gdzie ten cały proces choroby ma swój początek.

Odkryto, że bardzo dużą rolę w przyczynach chorób autoimmunologicznych mają właśnie geny. Okazuje się, że jeśli w rodzinie, ktoś już chorował na ten typ schorzenia, to jest ona bardziej narażona na to, że na nie zachoruje od innych. Jeśli ktoś z waszej rodziny choruje, to zalecamy regularne badania w tym zakresie.

Od czego zaczynają się choroby autoimmunologiczne?

Tak, jak wspomnieliśmy, genetyka może mieć znaczenie, jednak nie jest to jedyna możliwa przyczyna chorób autoimmunologicznych. Nie możemy zapomnieć o istotnym fakcie, jakim są czynniki środowiskowe wpływające na nasz organizm. Mowa tu przykładowo o codziennym narażeniu na działanie promieniowania UV.

Mało kto z nas każdego dnia nakłada krem z filtrem, aby chronić skórę przed wolnymi rodnikami. To jednak nie koniec czynników środowiskowych wpływających na nasze zdrowie. Warto również wspomnieć o narażeniu na rozmaite rodzaje pestycydów. Kryją się one w jedzeniu, które codziennie kupujemy w sklepach spożywczych.

Na każdym kroku czyha na nas niebezpieczeństwo w postaci kolejnych zagrożeń ze strony środowiska. Możemy do nich zaliczyć także niedobór witaminy D, której poziom w organizmie trzeba uzupełniać przy pomocy suplementów zawierających jej wysoką dawkę. Zalecamy, więc dbanie o siebie na zewnątrz i w środku.

Choroby autoimmunologiczne — diagnostyka

W jaki sposób możemy sprawdzić, czy chorujemy na jakiekolwiek choroby autoimmunologiczne? Jakie badania musimy wykonać, aby się o tym przekonać? Przychodzimy z odpowiedzią. Zaczynamy oczywiście od wywiadu przeprowadzonego przez lekarza i potwierdzenia objawów sugerujących podejrzenie takich schorzeń.

Kolejnym etapem jest zlecenie przez lekarza prowadzącego wasz przypadek dodatkowe badania. Ma to jednak miejsce nie zawsze, jest to zależne od decyzji tego specjalisty. Możecie jednak spodziewać się, że zostaną wam przeprowadzone takie badania, jak:

  • Badania stężenia składowych dopełniacza,
  • pełna morfologia krwi znajdującej się w żyłach,
  • oznaczenia białka C-reaktywnego,
  • przeciwciała jądrowego.

Podane nazwy mogą brzmieć mało zrozumiale i jest to całkowicie normalne. Warto pamiętać, że nie musimy się znać na wszystkich przeprowadzanych nam badaniach. Powyżej wymienione badania uwidoczniają lekarzowi podstawowe zmiany, które mogą informować o procesie zapalnym odbywającym się w waszych organizmach.

Lek na choroby autoimmunologiczne

Czy istnieje lek na choroby autoimmunologiczne? Jest to bez wątpienia trafne pytanie, jednak odpowiedź może was niekoniecznie satysfakcjonować. Warto podkreślić, że istnieje ponad 80 schorzeń, dlatego też nie ma możliwości odnaleźć jednego lekarza. Jeśli, więc chodzi o proces leczenia, to nie pozwala on na całkowite wyleczenie.

W tym przypadku lekarze skupiają się przede wszystkim na zmniejszeniu nasilenia objawów. Tak, jak wspomnieliśmy wcześniej, wiele z nich może zupełnie przeszkadzać w codziennym życiu. Dlatego też tak ważne jest, by zmniejszyć ich natężenie do minimum i dać choremu czas na pewnego rodzaju odetchnięcie. To nie koniec.

Poza tymi aspektami specjaliści starają się ograniczyć tak zwane rzuty. To właśnie podczas ich występowania chorzy doznają maksymalnej ilości objawów. Wiąże się to również z ich silnym natężeniem. Dlatego też, choroby, o którym wspomnieliśmy, są takie trudne do przebrnięcia. Wszystko, dlatego że nie ma na nie leku.

Jak znaleźć skuteczne rozwiązanie dla leczenia?

Leczenie chorób autoimmunologicznych musi być ściśle dostosowane do konkretnego pacjenta. Nawet jeśli dwóch chorych przechodzi przez to samo schorzenie, to nich leczenie może diametralnie różnić się od siebie. Wszystko dlatego, że organizmy są zupełnie innymi bytami i potrzebują innego od siebie traktowania.

Pragniemy wspomnieć, że leczenie zazwyczaj skupia się na stosowaniu leków należących do grupy glikokortykosteroidów. One wraz z innymi lekami o działaniu immunomodulujących mają ścisły wpływ na układ odpornościowy leczonego pacjenta. Warto mieć na uwadze, że jest niemal tyle rodzajów leków tego typu, co schorzeń.

W praktyce oznacza to, że lekarzom bardzo trudno jest znaleźć złoty środek, który świetnie działaby na pacjenta. Cudem byłoby odnalezienie preparatu autoimmunologicznego, który w dodatku nie miałby żadnych skutków ubocznych. Dlatego też tak ważne jest, by pacjent samodzielnie nie zmieniał sposobu, a także toku leczenia.

Choroby autoimmunologiczne a nowotwory

Zapewne zastanawia was, jaka jest zależność między chorobami autoimmunologicznymi a nowotworami. Otóż niestety musimy was zmartwić. Otóż rolą układu odpornościowego jest szukanie problemów w organizmie i zwalczanie ich. Wspominaliśmy jednak, że podczas chorób autoimmunologicznych jest on nieco upośledzony.

W praktyce organizm atakuje sam siebie, gdyż uważa siebie za zagrożenie. Rolą układu odpornościowego jest również odnajdywanie komórek przednowotworowych i zwalczanie ich. Niestety w chorobach autoimmunologicznych, takie działania w organizmach chorych niekoniecznie rzeczywiście mają miejsce.

Tutaj obrona w organizmie chorego jest niebywale słaba, a to przekłada się na brak wielu potrzebnych działań. Zbuntowane komórki mogą, więc totalnie uciec spod kontroli i mnożyć się bez wiedzy układu odpornościowego walczącego z naszym organizmem. Dlatego też zalecamy chorym wzmożone badania nowotworowe.

Schorzenia autoimmunologiczne a szczepienia

Z pewnością zastanawiacie się nad tym, czy chorzy na choroby autoimmunologiczne mogą się szczepić. Można powiedzieć, że i tak i nie, bo wciąż jest to nieodkryty grunt. Tak, jak wiecie, choroby autoimmunologiczne skupiają się na atakowaniu organizmu i dużym wpływie na upośledzanie układu odpornościowego i jego działania.

Dlatego też temat szczepionek jest dosyć trudny. Wszystko z powodu faktu, że szczepiąc się, wpuszczamy do organizmu komórki choroby, na którą się szczepimy. Układ odpornościowy powinien pomóc nam przebrnąć ten czas. Niestety, jego upośledzenie nie pozwala na odpowiednie odbicie pałeczki i poprawienie zdrowia.

Problem pojawił się przede wszystkim w momencie pojawienia się COVID-19 i szczepionki działającej przeciw niemu. Dane na temat bezpieczeństwa szczepionek w stosunku organizmów młodych ludzi są oczywiście ogólnodostępne. Co jednak z chorobami autoimmunologicznymi? Niestety badania nie sięgnęły tych chorych.

Dieta autoimmunologiczna

Kolejnym tematem, który wręcz musimy poruszyć, jest oczywiście dieta osób cierpiących na choroby autoimmunologiczne. W skrócie myślowym możemy ją nazwać dietą autoimmunologiczną. Czy w ogóle istnieje coś takiego? I jeśli tak to, jakie są zasady żywienia się osób cierpiących na choroby autoimmunologiczne? Odpowiadamy!

Osoby cierpiące na choroby autoimmunologiczne muszą w swojej diecie ograniczyć spożywanie niektórych białek. Wszystko z powodu faktu, że zjedzenie ich przez pacjentów może zaostrzyć objawy schorzenia autoimmunologicznego, na które cierpią. Owa dieta posiada nawet swoją nazwę, mianowicie jest to dieta antygenowa.

Co w takim razie powinno się eliminować ze swojej diety w takiej sytuacji? Będą to wszelkiego rodzaju zboża, jak również rośliny strączkowe, takie jak groszek. To jednak nie koniec. Wśród innych składników, które trzeba odrzucić ze swojej diety, jest także nabiał. Mowa przede wszystkim o jajkach, mleku krowim, jak również kozim.

Zioła a choroby autoimmunologiczne

Skupmy się teraz na kolejnym aspekcie, czyli ziołach, które również są częścią diety autoimmunologicznej. Świetnie sprawdzają się one w łagodzeniu objawów. Przykładowo, świetną opcją uspokajającą będzie korzeń mniszka lekarskiego. Sprawdzi się na wahania nastrojów, które często występują przy tego typu schorzeniach.

Aby wyregulować pracę układu pokarmowego, która jest przez choroby nadszarpnięta, również można użyć ziół. W tym przypadku doskonale sprawdzą się zioła takie jak:

  • Owoc kopru,
  • ziele krwawnika,
  • liść mięty,
  • ziele dziurawca,
  • owoc kminu,
  • kłącze pięciornika.

W przypadku chorób autoimmunologicznych i problemów z systemem pokarmowym przydadzą się także zioła prebiotyczne. Pomogą odbudować florę bakteryjną jelit i świetnie wpłyną na złagodzenie stanów zapalnych tkwiących w błonie śluzowej. Będziemy używać cykorii, korzenia mniszka, czy też kłącza perzu.

Mamy nadzieję, że udało nam się jasno przedstawić zagadnienie, jakim są choroby autoimmunologiczne. Liczymy, że ten wpis stanie się źródłem wiedzy, zarówno dla was, jak i waszych bliskich.

Zaufane Opinie IdoSell
4.92 / 5.00 12 opinii
Zaufane Opinie IdoSell
2023-02-28
Super
2023-02-09
Tanio, szybko, polecam
Strona korzysta z plików cookie w celu realizacji usług zgodnie z Polityką dotyczącą cookies. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do cookie w Twojej przeglądarce.
Zamknij
pixel