Mindfulness dla początkujących — na czym polega trening uważności?

2022-06-20
Mindfulness dla początkujących — na czym polega trening uważności?

Mindfulness to idea, do której lgnie coraz więcej miłośników zdrowego i świadomego trybu życia. Przez wielu jest uważany za sposób na osiągnięcie harmonii w naszym zabieganym hałaśliwym życiu. Poprzez trening uważności możemy zwiększyć poziom spokoju przyjemności, jaką odczuwamy z życia, a zwiększona samokontrola pozwoli nam przejść metamorfozę, o jakiej zawsze marzyliśmy. Jak rozpocząć swoją przygodę w świecie Mindfulness? Wyjaśniamy, na czym polega trening uważności!

Co to jest Mindfulness?

Słowo mindfulness coraz częściej pojawia się w naszych osobistych słownikach. Kojarzymy je z książek, filmów, poradników i artykułów. Mindfulness to w przełożeniu na język polski nasza uważność, czyli zdolność do bycia w 100% w chwili obecnej. Trening uważności przez wielu jest uważany za idealny sposób na osiągnięcie harmonii w naszym zabieganym i hałaśliwym życiu. Polega on na tym, że mamy być w pełni świadomi tego co właśnie robimy i gdzie się znajdujemy bez emocjonalnego angażowania się w to co nas otacza.

Z pozoru nie jest to nic trudnego, jednak gdy dobrze zastanowimy się nad sobą to zobaczymy, że wiele czynności wykonujemy automatycznie, nie myśląc o tym co właśnie robimy. Umysł człowieka częsta ma trudności z pozostawaniem w teraźniejszości. Według badań na Uniwersytecie Harvarda ludzie spędzają prawie połowę swojego czasu myśląc o czymś innym, niż to, czym właśnie się zajmują.

Często zapominamy, jak dużą rolę w naszym życiu odgrywa podświadomość i wypracowane mechanizmy oraz nawyki, które nie zawsze są dla nas dobre. Aby żyć w spokoju i harmonii oraz w większym stopniu mieć wpływ na to, jaki kurs obieramy w życiu, musimy żyć bardziej świadomie. Dzięki uważności będziemy się mogli upewnić, że wybory, jakich dokonujemy, są dobre dla naszego ciała, umysłu i duszy. I właśnie w tym kierunku prowadzi nas idea mindfulness.

Mindfulness w życiu codziennym

Na czym polega mindfulness w praktyce? Aby zaimplementować ideę uważności w życiu codziennym, powinniśmy pracować nad lepszym odbieraniem świata przy wykorzystania każdego z 5 zmysłów. Taki efekt osiągniemy zwracając uwagę na to, co widzimy, czujemy, słyszymy, jak smakują nasze potrawy. Poprzez zauważanie szczegółów doznań będzie nam łatwiej skupić się na teraźniejszości.

Co ciekawe nasze receptory przetwarzają informacje i wysyłają sygnały do mózgu w większości podświadomie. Niejednokrotnie doświadczyliśmy tego na własnej skórze. Chociażby wtedy, gdy pod wpływem impulsu kupujemy puszkę bardzo niezdrowej coli. Nie ważne, czy po prostu mieliśmy na nią ochotę, czy może mieliśmy zły dzień i był to sposób na poprawę humoru. Dzięki uważności moglibyśmy ten impuls zauważyć z dystansu i zdając sobie z niego sprawę podjąć świadomy wybór. To, czy batonika ostatecznie kupimy zależy tylko i wyłącznie od naszej decyzji. Ważne jest jednak to, aby dać sobie szansę na podjęcie uważnej decyzji.

To samo tyczy się sytuacji, gdy w panice zastanawiamy się, czy wyłączyliśmy żelazko, lub zamknęliśmy drzwi na klucz. Wykonując te wszystkie proste czynności świadomie, zwiększamy samokontrolę i odczuwalny poziom spokoju. Bycie tu i teraz nie jest jednak tak łatwe, jak się wydaje. Nasze myśli pędzą i nieustannie jesteśmy odrywani od teraźniejszości przez liczne sprawy z przeszłości i przyszłości. Bardzo często nie jesteśmy w stanie zatrzymać potoku swoich myśli. Dobra wiadomość jest taka, że poprzez trening uważności możemy się z nimi oswoić i nauczyć lepiej radzić z natłokiem informacji!

szczęśliwa wysportowana kobieta podczas treningu w blasku słońca

5 zasad uważności

Mindfulness to idea, która może przynieść nam wspaniałe rezultaty, jeśli skrupulatnie będziemy wdrażać jej założenia na różnych płaszczyznach życia. O to 5 podstawowych zasad uważności, o których warto pamiętać.

Mindfulness — Bądź świadomy swojego oddechu

Oddech jest mostem, łączącym nas z chwilą obecną. Obserwowanie go to najlepszy sposób, by zakotwiczyć się w świadomości. Za każdym razem, gdy coś nas rozprasza, możemy po prostu skierować uwagę na oddech, by wrócić do teraźniejszości.

Skupiaj się na jednej rzeczy jednocześnie

Podczas każdej czynności należy być świadomym tego, co robimy. Gdy obieramy ziemniaki, skupmy się na tym, jaki bulwa ma kształt i jaka jest faktura skórki. Zauważ także jaki odgłos wydaje, gdy wrzucisz go do wody w garnku. Wykonując czynności w taki sposób, ze zwykłych codziennych obowiązków, będziemy mogli zrobić prawdziwą ucztę dla zmysłów. Niezależnie od tego co robimy — jemy, idziemy, czy myjemy zęby, każda czynność może stać się treningiem uważności, jeśli odpowiednio pokierujemy swoją uwagą.

Mindfulness — Zbocz ze znanej Ci ścieżki

Warto czasem zrobić coś inaczej niż zwykle. Może to być wykwintne śniadanie w ciągu tygodnia, albo obranie innej drogi do pracy niż zazwyczaj, czy też lunch w nowootwartej restauracji zamiast kanapki z szynką i serem. Spójrzmy na znane nam osoby i zdarzenia w taki sposób, jakby to było nasze pierwsze spotkanie w życiu. Dzięki temu rutynę ponownie przełamiesz ekscytującymi przeżyciami.

Zauważ swoje myśli i emocje

Zacznij obserwować aktualną sytuację w Twoim umyśle. Zadawaj sobie pytania: Jaki jest dla mnie ten moment? Co o tym myślę i czuję? Te pytania są jak spowalniacz na jezdni. Uczą nas, żeby czasami zwolnić i sprawdzić, jaka jest sytuacja. Jednocześnie analiza własnych myśli i odczuć przybliża nas do pełnej i szczerej relacji z samym sobą.

Mindfulness — Po prostu pozwól chwili trwać

Zamień tryb działania na tryb bycia. Przestań stale próbować coś osiągnąć i gdzieś dojść. To, co masz osiągnąć, będzie spontanicznym owocem działania twojej uważności. Gdy twoje decyzje i ruchy staną się efektem kontaktu z samym sobą, cele zaczną się same realizować. Zaufaj sobie i zrozum, że gdy jesteś w pełni tu i teraz, to co było najważniejsze do osiągnięcia zostało już osiągnięte.

Cierpliwość to podstawa

Nie zbudowano Rzymu w jeden dzień. Tak samo Twój umysł będzie potrzebował czasu, aby zaadaptować się do nowego sposobu funkcjonowania i postrzegania świata. Daj sobie czas i nie denerwuj się, gdy myśli jednak będą galopować w innym kierunku niż tego oczekujesz. To naturalne, że umysł wędruje swoimi ścieżkami. Jeśli tak się dzieje, po prostu spokojnie, raz za razem powracaj do obserwowania swojego oddechu, lub aktualnie wykonywanej czynności. To kwestia wprawy i przyzwyczajenia. Z czasem stanie się to naturalne tak jak jazda na rowerze.

Zaufane Opinie IdoSell
4.92 / 5.00 12 opinii
Zaufane Opinie IdoSell
2023-02-24
Jestem bardzo zadowolona z przebiegu realizacji zamówienia. Wszystko w jak najlepszym porządku.
2022-09-20
polecam
pixel