Ajurweda — sposób na zdrowie ze starożytnych Indii

2022-06-15
Ajurweda — sposób na zdrowie ze starożytnych Indii

 Ajurweda — sposób na zdrowie ze starożytnych Indii

Ajurweda, czyli najstarszy system medyczno-filozoficzny na świecie uczy nas, jak dbać o swoje zdrowie i leczyć w naturalny sposób. Ta niezwykła nauka wywodząca się ze starożytnych Indii przeżywa obecnie swoją drugą młodość, ciesząc się zainteresowaniem ludzi ceniących sobie spokój i zdrowy tryb życia. Na czym polega ajurweda? Przedstawiamy najważniejsze fakty o medycynie ajurwedyjskiej!

Co to znaczy "Ajurweda"

Samo słowo "ajurweda" to sanskryckie sformułowanie odnoszące się do "wiedzy o życiu" lub "sztuki życia". Powstało ono z połączenia słów "ajus", czyli życie i "weda" oznaczającego mądrość i wiedzę. W domyśle życie jest synonimem zdrowia, dlatego ajurweda jest w gruncie rzeczy nauką o zdrowiu. Co więcej, jest to najstarszy system medyczno-filozoficzny, którego korzenie sięgają 5000 tysięcy lat wstecz do serca starożytnych Indii.

W praktyce ajurweda, to sztuka uzdrawiania łącząca w sobie zarówno podejście metafizyczne, jak i medyczne. Stanowi fundament dla wielu młodszych dziedzin medycyny, tworząc jednocześnie kanwę filozofii życia. Jej podstawową wartością jest uświadamianie człowieka w jego dążeniu do osiągnięcia pełnej równowagi na poziomie cielesnym, duchowym i umysłowym.

Nauki ajurwedy wskazują nam, jak żyć przy zachowaniu naszej naturalnej równowagi. Pomagają nam zrozumieć siebie samych, oraz nasze środowisko. Można więc stwierdzić, że wokół ajurwedy istnieje system filozoficzny traktujący o naturze, istocie i sensie życia człowieka. Według ajurwedy celem życia jest samopoznanie/samospełnienie, czyli urzeczywistnienie w sobie boskiej świadomości i jej manifestacja w codziennym życiu.

Ajurweda — 8 działów medycyny ajurwedyjskiej

Medycyna starożytnych Indii jest bardzo szeroko rozgałęziona, a ajurweda zajmuje się 8 obszarami:

 • Chirurgia ogólna,
 • Choroby wewnętrzne,
 • Geriatria i długowieczność (odmładzanie),
 • Laryngologia (choroby głowy i szyi),
 • Pediatria i położnictwo,
 • Prokreacja (afrodyzjaki),
 • Toksykologia,
 • Psychiatria. 

Spośród wyżej wymienionych obszarów na szczególną uwagę zasługuje chirurgia. Pomimo że medycyna ajurwedyjska dużą wagę przykłada do kwestii duchowych i stanu psychicznego, to traktuje interwencję chirurgiczną, za najbardziej efektywną metodę uzdrawiania w przypadku wielu schorzeń. Warto zwrócić uwagę, że jeden z twórców ajurwedy — Sushruta był chirurgiem, co jest szczególnie zaskakujące z tego względu, że żył on wiele setek lat przed naszą erą.

Ajurweda zakłada, że świat jest zbudowany z 5 żywiołów, które są kluczem do medycyny ajurwedyjskiej:

 • ogień (agni),
 • powietrze (vayu),
 • woda (ap),
 • ziemia (prithvi),
 • eter (akasa).

Dosze w ajurwedzie — sprawdź swój typ energetyczny!

Według ajurwedy organizm ludzki stanowi odzwierciedlenie zaklętych w jego ciele żywiołów, które formują w nim układ energii biologicznych. Człowiek, jako istota żywa jest dodatkowo wyposażony w tzw. pranę, czyli siłę witalną. Energie łącząc się ze sobą tworzą tzw. dosze, które dzielą się na 3 rodzaje:

 • pitta - ogień i woda, które razem warunkują metabolizm i trawienie,
 • vata - wiatr i eter, wpływające na ruch ciała, oddychanie i krążenie krwi,
 • kapha - ziemia i woda odpowiedzialne za regenerację i prawidłową pracę układu odpornościowego.

Według ajurwedy, zdrowa istota ludzka przebywa w stanie równowagi, przy zachowaniu każdej doszy w jej naturalnej, właściwej proporcji. W przypadku przyrostu lub spadku udziału którejś z trzech dosz dochodzi do zaburzeń w postaci stanów nadmiernych (pogarszających się) lub wyczerpania (zredukowanych). Dla człowieka szczególnie niebezpieczny jest ten pierwszy, który prowadzi do wielu chorób i dysfunkcji.

 ajurweda medykamenty

W jaki sposób leczy ajurweda?

Podstawą leczenia w systemie ajurwedyjskim są preparaty i ekstrakty roślinne. Często zawierają mieszanki przypraw indyjskich, a w tym szafranu, pieprzu, kurkumy, cynamonu, bądź też żywice, pyły i oleiste wyciągi roślinne, w głównej mierze zaczerpnięte z lokalnego zielarstwa. Aktualnie ekstrakty wielu z nich są dostępnych w aptekach w formie płynnej lub kapsułkach. 

Do najlepiej zbadanych roślin ajurwedyjskich zaliczamy:

 • Migdałecznik chebułowiec,
 • Tinospora cordifolia,
 • Shatavari,
 • Liściokwiat garbnikowy,
 • Witania ospała,
 • Pieprz długi.

Ajurweda do leczenia wykorzystuje także inne metody, takie jak zmiana trybu życia, joga i ćwiczenia oddechowe oraz specjalna dieta. Należy zauważyć, że jej założenia znacząca różnią się od konwencjonalnej medycyny świata zachodniego. Oparta przede wszystkim na zdrowej profilaktyce i stosowaniu preparatów roślinnych ajurweda działa łagodnie i nie zawsze przynosi natychmiastowych efektów, jak np. zażycie tabletki przeciwbólowej. Aby poczuć jej efekty na własnej skórze często potrzeba czasu, cierpliwości i przede wszystkim systematycznego stosowania się do jej założeń.

FAQ

Co znaczy ajurwedyjskie?

Ajurwedyjskie oznacza wywodzące się z Ajurwedy, czyli starohinduskiej medycyny, bazującej głównie na naturalnych i metafizycznych metodach leczenia.

Czy ajurweda leczy?

Ajurweda jest systemem medyczno-filozoficznym, który uczy, jak poprawić stan zdrowia pacjenta poprzez utrzymywanie fizycznej oraz duchowej równowagi w życiu codzienny,

Skąd pochodzi ajurweda?

Ajurweda pochodzi ze starożytnych Indii, a jej historia sięga blisko 5000 lat wstecz.

Czym jest Dosza?

Dosze to przejawy żywiołów w człowieku, które są filarem ajurwedy.

Zaufane Opinie IdoSell
4.92 / 5.00 12 opinii
Zaufane Opinie IdoSell
2023-03-08
ok
2023-01-17
Bardzo szybka realizacja zamówienia,wszystko w jak najlepszym porządku.
pixel