Ajurweda — sposób na zdrowie ze starożytnych Indii

Ajurweda — sposób na zdrowie ze starożytnych Indii
Ajurweda, czyli najstarszy system medyczno-filozoficzny na świecie uczy nas, jak dbać o swoje zdrowie i leczyć w naturalny sposób. Ta niezwykła nauka wywodząca się ze starożytnych Indii przeżywa obecnie swoją drugą młodość, ciesząc się zainteresowaniem ludzi ceniących sobie spokój i zdrowy tryb życia. Na czym polega ajurweda? Przedstawiamy najważniejsze fakty o medycynie ajurwedyjskiej!
Co to znaczy "Ajurweda"
Samo słowo "ajurweda" to sanskryckie sformułowanie odnoszące się do "wiedzy o życiu" lub "sztuki życia". Powstało ono z połączenia słów "ajus", czyli życie i "weda" oznaczającego mądrość i wiedzę. W domyśle życie jest synonimem zdrowia, dlatego ajurweda jest w gruncie rzeczy nauką o zdrowiu. Co więcej, jest to najstarszy system medyczno-filozoficzny, którego korzenie sięgają 5000 tysięcy lat wstecz do serca starożytnych Indii.
W praktyce ajurweda, to sztuka uzdrawiania łącząca w sobie zarówno podejście metafizyczne, jak i medyczne. Stanowi fundament dla wielu młodszych dziedzin medycyny, tworząc jednocześnie kanwę filozofii życia. Jej podstawową wartością jest uświadamianie człowieka w jego dążeniu do osiągnięcia pełnej równowagi na poziomie cielesnym, duchowym i umysłowym.
Nauki ajurwedy wskazują nam, jak żyć przy zachowaniu naszej naturalnej równowagi. Pomagają nam zrozumieć siebie samych, oraz nasze środowisko. Można więc stwierdzić, że wokół ajurwedy istnieje system filozoficzny traktujący o naturze, istocie i sensie życia człowieka. Według ajurwedy celem życia jest samopoznanie/samospełnienie, czyli urzeczywistnienie w sobie boskiej świadomości i jej manifestacja w codziennym życiu.
Ajurweda — 8 działów medycyny ajurwedyjskiej
Medycyna starożytnych Indii jest bardzo szeroko rozgałęziona, a ajurweda zajmuje się 8 obszarami:
- Chirurgia ogólna,
- Choroby wewnętrzne,
- Geriatria i długowieczność (odmładzanie),
- Laryngologia (choroby głowy i szyi),
- Pediatria i położnictwo,
- Prokreacja (afrodyzjaki),
- Toksykologia,
- Psychiatria.
Spośród wyżej wymienionych obszarów na szczególną uwagę zasługuje chirurgia. Pomimo że medycyna ajurwedyjska dużą wagę przykłada do kwestii duchowych i stanu psychicznego, to traktuje interwencję chirurgiczną, za najbardziej efektywną metodę uzdrawiania w przypadku wielu schorzeń. Warto zwrócić uwagę, że jeden z twórców ajurwedy — Sushruta był chirurgiem, co jest szczególnie zaskakujące z tego względu, że żył on wiele setek lat przed naszą erą.
Ajurweda zakłada, że świat jest zbudowany z 5 żywiołów, które są kluczem do medycyny ajurwedyjskiej:
- ogień (agni),
- powietrze (vayu),
- woda (ap),
- ziemia (prithvi),
- eter (akasa).
Dosze w ajurwedzie — sprawdź swój typ energetyczny!
Według ajurwedy organizm ludzki stanowi odzwierciedlenie zaklętych w jego ciele żywiołów, które formują w nim układ energii biologicznych. Człowiek, jako istota żywa jest dodatkowo wyposażony w tzw. pranę, czyli siłę witalną. Energie łącząc się ze sobą tworzą tzw. dosze, które dzielą się na 3 rodzaje:
- pitta - ogień i woda, które razem warunkują metabolizm i trawienie,
- vata - wiatr i eter, wpływające na ruch ciała, oddychanie i krążenie krwi,
- kapha - ziemia i woda odpowiedzialne za regenerację i prawidłową pracę układu odpornościowego.
Według ajurwedy, zdrowa istota ludzka przebywa w stanie równowagi, przy zachowaniu każdej doszy w jej naturalnej, właściwej proporcji. W przypadku przyrostu lub spadku udziału którejś z trzech dosz dochodzi do zaburzeń w postaci stanów nadmiernych (pogarszających się) lub wyczerpania (zredukowanych). Dla człowieka szczególnie niebezpieczny jest ten pierwszy, który prowadzi do wielu chorób i dysfunkcji.
W jaki sposób leczy ajurweda?
Podstawą leczenia w systemie ajurwedyjskim są preparaty i ekstrakty roślinne. Często zawierają mieszanki przypraw indyjskich, a w tym szafranu, pieprzu, kurkumy, cynamonu, bądź też żywice, pyły i oleiste wyciągi roślinne, w głównej mierze zaczerpnięte z lokalnego zielarstwa. Aktualnie ekstrakty wielu z nich są dostępnych w aptekach w formie płynnej lub kapsułkach.
Do najlepiej zbadanych roślin ajurwedyjskich zaliczamy:
- Migdałecznik chebułowiec,
- Tinospora cordifolia,
- Shatavari,
- Liściokwiat garbnikowy,
- Witania ospała,
- Pieprz długi.
Ajurweda do leczenia wykorzystuje także inne metody, takie jak zmiana trybu życia, joga i ćwiczenia oddechowe oraz specjalna dieta. Należy zauważyć, że jej założenia znacząca różnią się od konwencjonalnej medycyny świata zachodniego. Oparta przede wszystkim na zdrowej profilaktyce i stosowaniu preparatów roślinnych ajurweda działa łagodnie i nie zawsze przynosi natychmiastowych efektów, jak np. zażycie tabletki przeciwbólowej. Aby poczuć jej efekty na własnej skórze często potrzeba czasu, cierpliwości i przede wszystkim systematycznego stosowania się do jej założeń.
FAQ
Co znaczy ajurwedyjskie?
Ajurwedyjskie oznacza wywodzące się z Ajurwedy, czyli starohinduskiej medycyny, bazującej głównie na naturalnych i metafizycznych metodach leczenia.
Czy ajurweda leczy?
Ajurweda jest systemem medyczno-filozoficznym, który uczy, jak poprawić stan zdrowia pacjenta poprzez utrzymywanie fizycznej oraz duchowej równowagi w życiu codzienny,
Skąd pochodzi ajurweda?
Ajurweda pochodzi ze starożytnych Indii, a jej historia sięga blisko 5000 lat wstecz.
Czym jest Dosza?
Dosze to przejawy żywiołów w człowieku, które są filarem ajurwedy.