Tapioka - Wyjątkowa Kasza i Jej Właściwości

2022-09-05
Tapioka - Wyjątkowa Kasza i Jej Właściwości

Tapioka to popularny dodatek do słynnej herbaty zwanej bubble tea, która w ostatnim czasie zyskuje coraz większą popularność. Oczywiście nie powstała ona w celu wyłącznie bycia elementem herbaty i posiada całą masę właściwości. Czym cechuje się ten produkt i czy warto go spożywać na co dzień? Dowiecie się tego z naszego poniższego tekstu.

Co to jest tapioka?

Tapioka to produkt skrobiowy, który jest pozyskiwany z manioku (Manihot esculenta). Jest to gatunek rośliny, które należy do rodziny wilczomleczowatych, a krajem jego pochodzenia jest rzecz jasna Brazylia. Inną nazwą na tapiokę jest oczywiście skrobia tapiokowa i można ich używać między sobą zamiennie. Co ciekawe, skrobi tapiokowej używa się w kuchni.

Wiele osób kojarzy ten artykuł spożywczy z czarnymi kulkami umieszczonymi w słynnej herbacie zwanej bubble tea. W tej sytuacji wiele osób z pewnością zdziwi się, że można ją stosować podczas gotowania, czy przyprawiania dań. Co ważne jest to produkt kompletnie bezglutenowy i – co więcej – hipoalergiczny, więc świetnie uzupełni niemal każdą dietę.

Jeśli chodzi o całą czynność jej wytwarzania, to polega ona na izolacji tapioki, co bardzo przypomina pozyskiwanie skrobi ziemniaczanej. Wystarczy umyć i odpowiednio obrać korzenie. Następnie, należy wymyć skrobie, dobrze oddzielić wodę sokową. Ostatnimi krokami będzie odwadnianie, oczyszczanie i suszenie.

Tapioka – właściwości

Jeśli chodzi o formę, w jakiej możemy odnaleźć tapiokę, to mogą być to kulki, mąka lub płatki. Nie możemy zapomnieć o fakcie, że w tapioce nie odnajdziemy popisowej ilości białka. Możemy się za to spodziewać lekkostrawnych węglowodanów. Gdzie możemy spotkać zastosowanie tapioki? Oczywiście w kuchni.

Często można zauważyć, że korzysta się z niej w celu zagęszczenia, chociażby sosów, czy też musów. Z tapioki wytwarza się granulat, który jest stosowany przy produkcji kisieli o smaku i owocowym, i mlecznym. Dla kogo ten produkt jest zalecany? Przede wszystkim dla tych, cierpiących na celiakię, ale i tych nietolerujących białka.

Wartym wspomnienia faktem jest to, że w tapioce odnajdziemy wyłącznie niewielkie ilości białka, błonnika, składników mineralnych, czy tłuszczy. Jeśli chodzi o inne ciekawostki na temat tapioki, to jest ona źródłem skrobi opornej. Ta natomiast doskonale wpływa na działanie układu pokarmowego. Tapioka należy do zdrowej żywności, która znajduje się w naszej ofercie.

Wartość odżywcza tapioki

Nie można zapomnieć o fakcie, jakim jest bogactwo witamin i minerałów zawartych w tapioce. W rezultacie otrzymujemy całą masę drogocennych właściwości zdrowotnych. Z pewnością nurtuje was kwestia tego, co można zatem ujrzeć w składzie tapioki. Chętnie rozjaśnimy wasz umysł w ty m zakresie.

Do minerałów znajdujących się w tapioce zaliczamy przede wszystkim:

  • Fosfor,
  • magnez,
  • potas,
  • cynk,
  • żelazo,
  • wapń.

Natomiast jeśli chcecie poznać skład witamin w skrobi tapiokowej, to należą do nich:

  • Witamina B1,
  • B6,
  • PP,
  • B2,
  • C.

To właśnie tym powyżej wymienionym składnikom możemy zawdzięczać świetne skutki w postaci naprawdę świetnych działań na nasz organizm.

Ile kalorii ma tapioka?

Tak jak opisaliśmy to w poprzednich akapitach, wartość energetyczna tapioki na 100 gramów, wynosi 123 kcal. Oczywiście, do posiłku należy odliczyć nieco ze względu na fakt, że rzadko kiedy tak spora ilość tapioki pojawia się w jednej porcji. Nie musicie się zatem obawiać zbyt kalorycznego na waszą dietę dania.

Świetnie sprawdzi się, jako dodatek do herbaty. Nasza oferta zawiera zdrowe herbaty, które świetnie się z nią połączą we wspólnej kompozycji.

Jak przechowywać tapiokę?

Jak można się domyślać, na co dzień nie korzystamy z tapioki, a raczej dzieje się to w ramach wyjątku. Ponadto najczęściej nie zużywamy całego opakowania. Dlatego też warto mieć pojęcie, w jaki sposób najlepiej jest przechowywać płatki, mąkę, czy też kulki tapioki. Znamy odpowiedź na to pytanie!

Jeśli chcecie, by wasz produkt przetrwał jak najdłużej, wystarczy przenieść go do bardzo szczelnego słoiczka. W rezultacie zawartość będzie w stanie przetrwać nawet dwa lata. Jeśli zaś szukacie odpowiedniej tapioki w różnych miejscach, to polecamy poszukać w sklepach ze zdrową żywnością. Jest to zaufane miejsce.

Jak ugotować tapiokę?

Kupując tapiokę i chcąc jej użyć w kwestiach kulinarnych, należy posiąść pewną wiedzę. Mianowicie jak ugotować tapiokę, aby była smaczna i dobrze zrobiona? Pamiętajcie, że mówimy tu o granulowanej wersji, gdyż ta mączna jest gotowa właściwie od momentu zakupienia i trzeba jej jakkolwiek przygotowywać.

Tapiokę można, ale nie trzeba moczyć na 2 godziny przed gotowaniem, a nawet całą noc przed. Wystarczy pół szklanki kulek wrzucić do dwóch szklanek wody. Jeśli chodzi o gotowanie, to tapiokę można gotować w mleku lub w wodzie. W tym wypadku również należy odmierzyć 2 szklanki wybranej cieczy.

Czas zagotować mleko lub wodę i w trakcie wrzenia, wrzucić tapiokę. Kolejnym krokiem będzie przez 20 minut jej gotowanie na małym ogniu. Pamiętajcie, że musicie ją często mieszać. Dobrze ugotowane granulki tapioki staną się przezroczyste, całość stężeje, niezależnie czy gotujemy tapiokę w mleku, czy też w wodzie.

Przepisy na przepyszne desery z tapioką

Czas na gwóźdź programu, jakim są przepisy na desery z tapioką. Jak wspomnieliśmy, istnieje cała masa rozwiązań kulinarnych z jej dodatkiem. Wiemy jednak, że nie każdy dobrze orientuje się w przepisach, dlatego postanowiliśmy je zamieścić w jednym miejscu. Co to oznacza w praktyce?

Otóż wiele stron i blogów kulinarnych stawia na pokazywanie po jednym przepisie na danie zawierające tapiokę. Oznacza to, że musimy lawirować między różnymi platformami w celu znalezienia najlepszej opcji dla siebie. Nasza strona postanowiła nieco przełamać ten schemat i zdecydowaliśmy się na inne rozwiązanie.

Otóż poniżej odnajdziecie aż 5 różniących się od siebie przepisów na desery z tapioką. W takiej sytuacji bez wątpienia nawet największy krytyk znajdzie coś, co mu przypadnie do gustu. Stawiamy was przed niemałym wyborem, abyście mogli sami stwierdzić, czy ten produkt może wam posmakować. A najlepiej się to uda w połączeniu z waszymi ulubionymi składnikami.

Szybki deser z tapioki o smaku truskawkowym

Zacznijmy od czegoś ekspresowego, czyli szybkiego deseru z tapioki zawierającego truskawki. Pisząc ekspresowy, rzeczywiście mamy na myśli bardzo szybką opcję. Do jej stworzenia będzie wam potrzebna ugotowana tapioka, cukier trzcinowy, świeże lub rozmrożone truskawki oraz mleko roślinne, na przykład napój migdałowy. Czas na przepis!

Ugotujcie tapiokę w mleku roślinnym, a przed jej gotowaniem namoczcie ją w owym mleku kilka godzin. Gotujemy około pół szklanki tapioki w dwóch szklankach mleka przez około 13-14 minut. Ma ona zgęstnieć. Poczekajcie, aż tapioka ostygnie i dopiero po tym momencie rozpocznijcie odpowiednie działania.

Teraz czas na mus truskawkowy. Truskawki zatem osładzamy wedle uznania cukrem trzcinowym i miksujemy je na mus. Pudding z tapioki należy przelać do małych pucharków, a na wierzch całości wyłożyć mus truskawkowy. Całość robi się naprawdę szybko, natomiast goście właściwie zawsze są zachwyceni.

Czekoladowy deser z tapioki

Czas na coś dla fanów czekolady, czyli deser czekoladowy z tapioki. W tym wypadku potrzebujemy mleka kokosowego, czekoladę, słodziło (np. ksylitol lub cukier) oraz mango. W tym wypadku możemy użyć również około pół szklanki tapioki na dwie szklanki mleka roślinnego. Czas na pudding z tapioki przepis!

Zaczynamy od zagotowania napoju roślinnego, jednak pamiętajcie, że przed gotowaniem tapioki można ją zalać mlekiem roślinnym i namaczać kilka godzin. Po ugotowaniu (czyli kiedy kulki będą przypominać perełki) całość przelewamy do pucharków. Następnie trzeba dodać czekoladę, więcej niż jedną łyżeczkę słodziła.

Całość mieszamy, do czasu aż składniki połączą się w całość. Można zamiast zwykłej czekolady wegańską czekoladę, aby cały deser mogli spożywać właśnie weganie. Następnie, obieramy mango, wyciągamy z niego pestkę i blendujemy miąższ na gładki mus. Po zastygnięciu puddingu wykładamy na niego mus. Smacznego!

Deser z tapioki na mleku z malinami

Przepis dla tych, którzy znajdują się na diecie, również się znajdzie. Będziemy do niego potrzebować 500 ml mleka (roślinnego lub krowiego), 2 łyżeczki słodziku, ćwiartkę szklanki tapioki, szczyptę wanilii w proszku i świeże lub mrożone maliny. Pierwszym etapem jest oczywiście zagotowanie wybranego mleka, wanilii i słodziła.

Kolejnym krokiem jest wsypanie tapioki do gotującego się mleka i gotowanie jej około 25 minut ciągle mieszając. Pamiętajcie, żeby to działo się na małym ogniu. Gdy większe i mniejsze kuleczki są przeźroczyste, tapioka jest gotowa. Jeśli mamy mrożone maliny, to zanim umieścimy je w deserze, należy je rozmrozić przez około godzinę.

Kiedy już owoce są gotowe, wystarczy wymieszać je ze słodzidłem. Oczywiście można je zblendować na mus, natomiast w żadnym stopniu nie jest to konieczne. Następnie i owoce, i tapiokę łączymy w jednym naczyniu i dekorujemy dowolnymi składnikami. Jest to świetny dietetyczny przepis dla osób dbających o linię.

Kokosowy Pudding z tapioki

Jeśli chodzi o kokosowy pudding z tapioki, to będziemy do niego potrzebować puszkę mleka kokosowego, 1/3 szklanki tapioki, 2 łyżki słodzidła, konfiturę, pastę waniliową oraz 400 ml mleka. Tapiokę przesypujemy zatem do garnuszka wraz z mlekiem krowim i kokosowym. Całość odstawiamy na jedną godzinę.

Następnie, dodajemy do mieszanki słodzidło i wanilię. Wszystko zagotowujemy na średniej mocy palnika. Gotujemy około 8 minut na średnim ogniu, ciągle mieszając. Dzięki temu będziemy mogli również łatwo zauważyć, kiedy kokosowy pudding będzie gotowy do spożycia. Po ugotowaniu przelewamy do pucharków i odstawiamy do wystygnięcia.

Odczekujemy do momentu, kiedy całość nie stężeje. Jeśli to się wydarzy, możemy na jej wierzchu umieścić wybraną przez siebie konfiturę. My, polecamy truskawkową lub malinową, jednak ostateczny wybór należy właśnie do was. Nie możemy wam obiecać, że nie uzależnicie się od tego przepisu.

Egzotyczny deser z tapioki i mango

Ostatni deser z tapioki to oczywiście coś egzotycznego! Potrzebujemy po 300 ml mleka krowiego i kokosowego z puszki, 2 sztuki mango, pół limonki, 1/3 szklanki tapioki. Zaczynamy od standardowego, godzinnego namoczenia tapioki w mleku krowim. Następnie, dodajemy również mleczko kokosowe i doprowadzamy do zagotowania.

Gotujemy całość przez mniej więcej 20 minut, ciągle mieszając, gdyż zależy nam, by tapioka nie przywarła do dna. Kiedy kulki są przeźroczyste, odstawiamy je do wystygnięcia. Warto w tym czasie co kilka minut ją mieszać, by zbytnio nie zgęstniała. Kiedy wszystko wystygnie, dodajemy odrobinę skórki limonki oraz sok z niej.

Ostatnim etapem całego przepisu jest wykonanie musu z mango. Obieramy je, wyciągamy pestki i blendujemy. Nie jest to jednak ścisła część przepisu, więc te konkretne owoce można zastąpić. W tym celu doskonale sprawdzą się przede wszystkim:

  • Maliny,
  • truskawki,
  • banany,
  • jagody,
  • jeżyny,
  • borówki.

Niemal w każdym z powyższych przepisów możecie zamienić podane w przepisie owoce na takie, które wy lubicie. Niezaprzeczalnie zachęcamy do modyfikowania przepisów, oczywiście poza zmienianiem sposobu gotowanie tapioki. Poznajcie nowe smaki i formujcie z nich nowe dania!

Zaufane Opinie IdoSell
4.92 / 5.00 12 opinii
Zaufane Opinie IdoSell
2023-02-09
Tanio, szybko, polecam
2023-01-17
Bardzo szybka realizacja zamówienia,wszystko w jak najlepszym porządku.
Strona korzysta z plików cookie w celu realizacji usług zgodnie z Polityką dotyczącą cookies. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do cookie w Twojej przeglądarce.
Zamknij
pixel