Powikłania po COVID -19

2022-06-10
Powikłania po COVID -19

Powikłania po COVID -19

COVID -19 to choroba, która od kilku lat sprawia problemy całemu społeczeństwu. Niektórzy przechodzą ją bezboleśnie, zaś inni odchodzą podczas walki z nią. Niestety, wyleczenie to jednak nie koniec zmagań z tymi złośliwymi schorzeniami. Powikłania po Covid, to kolejna uciążliwa kwestia, z którą zmagamy się na różne sposoby.

Powikłania po Covid 19

Choroba COVID

Koronowirus jest chorobą zakaźną, a powoduje ją wirus SARS-CoV-2. Z racji faktu, że wybuch epidemii rozpoczęła data w roku 2019, przyjęła się nazwa COVID-19. Cały świat zmagał się ze skutkami epidemii wywołanej przez rozwój tego schorzenia. Śmierć poniosło wiele osób, natomiast innym walka się powiodła i wciąż są z nami.

Musieliśmy znosić zamknięcie zarówno w postaci kwarantanny, jak i faktu, że wszyscy baliśmy się wychodzić z domu. Co więcej, przerażający jest fakt, że przez ten czas wiele osób musiało martwić się o swoich bliskich, którzy znajdowali się w szpitalach pod respiratorami. Jednak ten przerażający czas minął, choć nie całkiem.

Pojawiły się szczepionki mające pomóc chorym i uratować ich od ponownego zarażenia się lub ogólnego zarażenia się. Dzięki ich szybkiemu wzmożeniu epidemia zaczęła się cofać. Osoby, które zachorowały, zmagają się ze skutkami choroby do dziś. Powikłania po Covid są czymś, przez co przechodzą ludzie na całym świecie.

Objawy COVID

Zanim przejdziemy do omawiania głównego tematu, jakim są powikłania po Covid, pomówmy o innej kwestii. Jest to równie ważny temat, a mianowicie mowa tu o objawach omawianej choroby. Zapewne wielu z was zna już na pamięć listę objawów covida, jednak warto bez wątpienia o tym przypomnieć. Otóż do objawów należą:

 • Kaszel,
 • katar,
 • brak smaku,
 • brak węchu,
 • gorączka,
 • wysokie osłabienie i zmęczenie.

To właśnie z tymi aspektami zapewne musieliście się zmagać, zanim choroba dopadła was całkowicie. Jak wspomnieliśmy wcześniej, przebieg choroby odbywał się na różne sposoby. Każdy organizm różni się od siebie, dlatego niczym dziwnym nie było to, że każdy przechorowywał to schorzenie na swój własny sposób.

Musimy wspomnieć o fakcie, że dużo zależało od stanu zdrowia sprzed choroby. Młodzi ludzie i małe dzieci najmniej odczuwały covida lub zupełnie nie były świadome zachorowania. Starsi natomiast dużo bardziej przeżywali całe to zdarzenie. Wszystkie te grupy łączy jednak jedna kwestia — powikłania po Covidzie.

Najczęstsze powikłania po Covid

Zapewne wiecie o tym, że powikłania po Covid są tematem bardzo obszernym. Pisaliśmy o tym, że organizmy działają na różne sposoby ze względu na ich rozmaitość między sobą. Wyróżniamy więc całą masę powikłań, a także różne stopnie ich natężenia. Ten wpis jest w pełni poświęcony ich omówieniu, ale i radzeniu sobie z nimi.

Powyżej omówiliśmy, czym właściwie jest koronawirus, a także przedstawiliśmy, jakie są jego objawy. Czas na kolejny krok. Mianowicie, pragniemy przedstawić najczęściej występujące w społeczeństwie powikłania po Covid. Jeśli zmagacie się, z którymiś z nich, to zalecamy przeczytanie całego artykułu.

Wśród powikłań po Covidzie wyróżniamy:

 • Wypadanie włosów,
 • duszności,
 • bóle w klatce piersiowej,
 • problemy sercowo-naczyniowe,
 • chroniczne zmęczenie, osłabienie,
 • „mgła mózgu”.

Powyżej przedstawione powikłania są tymi, z którymi spotykamy się najczęściej. Nie są to jednak wszystkie pozostałości po chorowaniu na koronowirusa. Oczywiście możemy je wyróżniać na podstawie narządów, które atakują i w takim podziale wyłonimy znacznie więcej powikłań, z którym możecie się zmagać i nie znać przyczyny.

Najrzadsze powikłania po Covid

Skoro omówiliśmy kwestię najczęstszych powikłań po Covid, to warto omówić te nieco mniej znane. Tak, jak wspomnieliśmy, każdy organizm przechodzi inaczej zarówno samą chorobę, jak i powikłania po niej. Dlatego też nie jesteśmy w stanie wymienić każdej z osobna, gdyż może nie wszyscy zgłosili swoje powikłania specjalistom.

Wyróżniliśmy jednak najpopularniejsze powikłania po Covid, które w późniejszych nagłówkach nieco bardziej przybliżymy. Skupmy się teraz na tych zapomnianych problemach, które zdarzają się mniejszej grupie ludzi. Zatem wśród najrzadszych powikłań po Covid wyróżniamy oczywiście:

 • Urojenia węchowe,
 • zakrzepy w naczyniach krwionośnych,
 • osłabienie siły mięśniowej,
 • problemy z układem oddechowym.

Są to rzecz jasna znacznie mniej częstsze możliwości. Warto jednak nakreślić pewną kwestię. W przypadku, chociażby nieleczenia zakrzepów w naczyniach krwionośnych możemy spodziewać się konsekwencji w postaci pewnych chorób. Mowa o udarze mózgu, problemów z płucami oraz nerkami, a nawet zawałami serca.

Z tego względu, zachęcamy, by nie lekceważyć doskwierających wam dolegliwości, a udawać się z nimi do lekarza.

Powikłania po szczepieniu na Covid

Wstępnie omówiliśmy powikłania po zachorowaniu na koronawirusa. Opisywaliśmy jednak również szczepionkę, która pomogła opanować pandemię Covida. Znaczna część osób niemal w każdym kraju przyjęła odpowiednią ilość dawek szczepionek różnych typów. Jednak i to zwyczajne szczepienie mogło spowodować powikłania.

Otóż wiele osób po zaszczepieniu się skarżyło się na silny ból ręki. To jednak nie wszystko. Wiele osób znacznie bardziej odczuło wszczepienie sobie komórek wirusa. W jaki sposób? Osoby zaszczepione szczepionką na Covid zmagały się z:

 • Biegunką,
 • gorączką,
 • chroniczną grypą,
 • dreszczami,
 • bólem szczepionej ręki,
 • bólem głowy,
 • zmęczenie,
 • bóle mięśni.

U niektórych, powikłania utrzymały się kilka dni, zaś u innych kilka tygodni. Niestety, wiele osób przyznało, że będąc dobrego zdrowia, zaszczepiło się, a aktualnie co miesiąc chorują na ostre przeziębienie lub grypę. Jest to zastanawiające ze względu na fakt, że nie do końca znamy skład każdej formuły, więc to od niej mogą zależeć skutki.

Neurologiczne powikłania po Covid

W powyższych nagłówkach mogliście się dowiedzieć, że istnieje masa powikłań związanych z zachorowaniami na Covid. Z tego też względu można je spokojnie rozgraniczać na podstawie narządów, które są atakowane. Zacznijmy, więc od neurologicznych powikłań po Covid. Czego można się spodziewać od strony neurologicznej?

Wśród tego typu powikłań, wyłaniamy przede wszystkim:

 • Dysfunkcje ośrodka układu nerwowego,
 • udary mózgu,
 • zawroty głowy,
 • zaburzenia świadomości,
 • majaczenie,
 • mgła mózgowa,
 • zaburzenia koordynacji ruchowej.

Te powyżej przedstawione powikłania neurologiczne po Covid są najczęstszymi skutkami choroby. Warto mieć na uwadze, że osoby, które bardzo źle przeszły chorobę, mogą przeżywać mgłę mózgową. Na czym to polega? Skutek ten skupia się przede wszystkim na nieudolności skupienia się przez dłuższy czas. To nie wszystko.

Wśród innych aspektów tego schorzenia możemy wyróżnić problemy z komunikacją. Mogą to być zaburzenia mowy, ale nie tylko. Co więcej, może być problem w kwestii zapamiętywania. Takie osoby zmagają się z chronicznym zapominaniem. Mogą również wystąpić problemy z orientacją. Jeśli was to dotyka, udajcie się do lekarza.

Wypadanie włosów po Covid

Ważnym wspomnienia tematem jest oczywiście wypadanie włosów po przebyciu Covida. Są to kolejne powikłania, które dotykają różne osoby niezależnie od wieku. Niektórzy dopuszczają się śmiałego stwierdzenia, że ten rodzaj wypadania włosów przypomina łysienie plackowate. Może ono trwać nawet kilka miesięcy po zakażeniu.

Dlatego też tak ważne jest, by reagować szybko. Mówimy tu o wypadaniu włosów określanym na tle telogenowym. Dodatkowymi objawami do tego problemu jest wysoka gorączka, przyjmowanie konkretnych leków, czy też wycieńczenie organizmu. Silny stres, czy też brak odpowiednich składników odżywczych wpływają na włosy.

Powikłania po Covid tego typu to problemy, które da się rozwiązać. Zatem przychodzimy z odpowiedzią. Aby wasze włosy odżyły na nowo, zachęcamy do wcierania wcierek do skóry głowy. Pobudzają one bowiem nasze cebulki włosów i napędzają je do ponownego działania. W rezultacie regularności włosy powracają do życia.

Problemy kardiologiczne po przebyciu koronawirusa

Przejdźmy do kolejnych problemów, z którymi wiele z nas się zmaga po przebyciu choroby covidowej. Otóż powikłania po Covid nie dotyczą tylko neurologicznej, czy też włosowej części, ale również kwestii związanych z naszym sercem. Tak, jak wspomnieliśmy wyżej, może dojść do zakrzepów, które spowodują u ozdrowieńca zawał.

Nie jest to jednak koniec niemiłych niespodzianek, które będą na nas czekać w takiej sytuacji. Możemy bowiem spodziewać się także problemów czyhających na nas w żyłach i tętnicach. Mowa tutaj oczywiście o zapaleniu naczyń krwionośnych. Inną opcją w tym temacie może być wspomniane zaburzenie procesów krzepnięcia.

Jeśli chodzi o zaburzenie procesów krzepnięcia, to nie wpływają one wyłącznie na serce, ale również na płuca. Krew może bowiem zakrzepnąć w płucach, ale nie tylko tam. Może mieć to również miejsce w przepływie tlenu do mięśnia sercowego. Taki rozwój wypadków może skutkować zawałem serca, a nawet śmiercią.

Powikłania po Covid — płuca

Jak powszechnie wiadomo, koronawirus w dużej mierze atakuje przede wszystkim płuca. Dlatego też zapewne nikogo nie zdziwi, że jego powikłania również mogą być z nimi ściśle związane. Ludzie dorośli o słabym zdrowiu lub ci, którzy mocno przeszli Covida mają duży problem leżący właśnie w płucach. Jakie to dolegliwości?

Powikłania nie muszą być w organizmie ozdrowieńca czymś nowym. Zazwyczaj są to przedłużone objawy choroby, które nazywa się przedłużonymi infekcjami. Należą do nich:

 • Długotrwałe duszności,
 • Szybka męczliwość,
 • chroniczne bóle w klatce piersiowej,
 • długotrwale trwający kaszel.

Tego typu aspekty mogą wam doskwierać, jeśli wasze płuca zostały zajęte przez powikłania po Covid. W celu pozbycia się ich zalecamy udanie się do specjalisty. W takich przypadkach z pewnością terapia antybiotykowa może być strzałem w dziesiątkę. Ponadto nieleczone powikłania płuc mogą mieć dramatyczne skutki dla waszego zdrowia.

PIMS-TS – powikłania po Covid u dzieci

Skoro skupiliśmy się na najczęstszych i najrzadszych powikłaniach po Covid u osób dorosłych, to czas na opisanie dolegliwości u dzieci. Otóż większość maluchów przechodziła koronawirusa właściwie niezauważalnie, dlatego wszyscy widzieli u dzieci łagodny przebieg choroby. Jednak mimo to i one zmagają się z powikłaniami po Covid.

Co ważne, najczęściej małe dzieci były zwyczajnie zagrożeniem dla dorosłych. Otóż nieświadomie przenosiły one choroby na starsze od siebie osoby. Dzieci w ramach powikłań przeżywają wieloukładowy stan zapalny, o nazwie Paedriatric Inflammatory Multisystem Syndrome Temporally Associated with SARS-CoV-2, czyli PIMS-TS.

Jakie objawy wynikają właśnie z tego stanu zapalnego organizmu u maluszków? Są to przede wszystkim:

 • Podwyższona temperatura ciała (ponad 38 stopni gorączki),
 • zapalenie spojówek,
 • bóle głowy,
 • apatia,
 • zapalenie mięśnia sercowego,
 • biegunki,
 • wymioty,
 • wysypka na rękach i stopach,
 • bóle brzucha,
 • drgawki,
 • zaczerwienienia w okolicach warg.

Oczywiście dzieci nie cierpią na wszystkie objawy naraz, jednak jeśli pojawi się kilka z wymienionych, to czym prędzej należy udać się do lekarza. W innym razie może się to skończyć bardzo źle dla naszych maluchów. Nie bagatelizujcie tego typu skutków, jeśli dziecko jest ozdrowieńcem.

Mamy nadzieję, że jasno udało nam się rozjaśnić tak ważny temat, jak powikłania po Covid. Życzymy przede wszystkim zdrowia.

Zaufane Opinie IdoSell
4.92 / 5.00 12 opinii
Zaufane Opinie IdoSell
2023-03-07
swietny sklep i obsługa,polecam:))
2023-02-28
Super
pixel