Promieniowanie UV — jak uchronić skórę przed słońcem?

Co to jest promieniowanie UV?
Promieniowanie ultrafioletowe to jeden z głównych, szkodliwych czynników starzenia się naszej skóry. Oznacza to, że promienna skóra po opalaniu doprowadzi nas do znacznie szybciej pojawiających się zmarszczek. Promieniowanie zwiększa ryzyko zachorowania na raka skóry — czerniaka, jak i wystawia nas na inne, niebezpieczne skutki uboczne.
Wartym wspomnienia faktem jest to, że nie mamy z nich do czynienia wyłącznie w trakcie letnich miesięcy. Promieniowanie działa przez cały rok, stanowiąc aż 95% całego promieniowania UV. Oznacza to, że przez cały rok nasza skóra jest narażona na przedwczesne starzenie, utratę kolagenu, czy też umożliwieniu pojawienia się chorób skóry.
Nie można w tym temacie ominąć także kwestii opalenizny. Warto mieć na uwadze, że opalenizna jest reakcją skóry na promieniowanie UV, które jest dla nas szkodliwe. W takiej sytuacji melanina, odpowiadająca za kolor naszej skóry, przyspiesza swoje działanie. Skutkuje to ciemniejszym jej kolorem, czyli opalenizną.
Co to jest SPF? – Promieniowanie UV
Omówmy nieco naszą ochronę przed słońcem, która powinna być stosowana przez cały rok. Każdy z nas prawdopodobnie uważa, że wie, czym jest SPF i jakie jest jego przeznaczenie. Przede wszystkim, owa nazwa to skrót od frazy „Sun Protection Factor”, czyli wskaźnik ochrony przeciwsłonecznej przed promieniowaniem UVA i UVB.
Jest to współczynnik określający, ilość czasu, podczas którego możemy przebywać na słońcu, po użyciu filtra. Warto mieć na uwadze, że krem z filtrem nieposiadający znaku ochrony przed promieniowaniem UVB i UVA jest właściwie bezużyteczny i nie gwarantuje żadnego działania. Warto mieć na uwadze inne kwestie.
Jedną z nich jest rozróżnianie SPFów od, chociażby oliwek do opalania. Pamiętajcie, że produkt mający ochronę SPF 15 nijak was ochroni przed tym, jak działa promieniowanie UV. W dodatku używając wyłącznie takich produktów, możemy nabawić się niemałych oparzeń spowodowanych zbyt długą obecnością na słońcu bez ochrony.
Co oznaczają liczby przy kremach SPF?
Kupując krem z filtrem, spotykamy się z wieloma różnymi liczbami znajdującymi się na opakowaniach. Od 15 do 50. Często możemy usłyszeć bzdury, że najlepiej kupić taki z najniższym numerkiem, by jak najbardziej się opalić. Otóż owe liczby oznaczają, ile razy wydłuża się czas, przed oparzeniem naszej skóry.
Tak, więc może to być 15 razy, 30 razy, a nawet 50. Pamiętajmy, że bez reaplikacji filtra, co trzy godziny ta ochrona nie jest już tak wytrzymała. Istotnym aspektem, o którym warto wspomnieć jest PPD, czyli „Peristent Pigment Darkening„. W tłumaczeniu nazywamy go trwałym ciemnieniem pigmentu, a wiążemy go z promieniowaniem UVB.
Stanowi ono 5% z całego promieniowania ultrafioletowego. Jest to drugie promieniowanie z podanych, docierające do ziemi w przeciwieństwie, do jego innych rodzajów. To właśnie UVB odpowiada za wykwitające poparzenia na naszej skórze. Mamy, więc dwa wrogie promieniowania, przed którymi musimy chronić naszą skórę.
Skutki promieniowania UV
Warto omówić ogromnie istotną kwestię, jaką są skutki promieniowania UV na naszej skórze, jeśli nie korzystamy z ochrony w postaci kremu z filtrem. Zacznijmy, chociażby od wspomnienia o produkowaniu się wolnych rodników. Mają one wpływ na zmniejszenie się kolagenu w naszym organizmie, co działa na wygląd skóry.
Traci ona swoją jędrność i elastyczność, które dodają młodzieńczego wyglądu. Dodatkiem jest pojawianie się wczesnych zmarszczek z powodu przedwczesnego starzenia się skóry. Ponadto skóra staje się znacznie twardsza i zrogowaciała. Możemy odczuć jej napięcie i wysuszenie, które trudno jest zniwelować nawet przy pomocy mocnego nawilżenia.
Jeśli chodzi o typ promieniowania UVB, to może ono powodować immunosupresję. Oznacza to obniżenie się funkcji immunologicznych w naszym organizmie. Mówiąc o promieniowaniu UVA, należy wspomnieć o zmniejszeniu się liczby komórek Langerhansa. One odpowiadają bowiem za prawidłowe działanie organizmu.
Promieniowanie UV a przebywanie w domu
Czy przebywanie w domu jest w stanie uchronić nas przed działaniem promieniowania UV? Czy sprawi to, że nie będziemy musieli używać SPFa każdego dnia? Nie uchroni nas dom, czy też inne osłonięte miejsce. Wszystko dlatego, że promieniowanie UVA przenika swoim działaniem przez chmury, naskórek, jak i szyby okien.
Z tego powodu, bez względu na porę roku, powinniśmy sięgać po SPF, który uchroni nas przed promieniowaniem, chorobami i starzeniem się skóry. Powinno się to odbywać niezależnie od wieku. Dzieci również mogą być bowiem narażone na skutki powstałe ze zbyt długiej ekspozycji na promieniowanie UV bez żadnej osłony.
Starsi ludzie również mogą stwierdzić, że ich sprawa nie dotyczy, jednak my uważamy, że jest wręcz przeciwnie. Aplikowanie kremu z filtrem pozwala na ochronę przed starzeniem się skóry, ale i zapobiega rozmaitym chorobom skóry. Mowa tu również o czerniaku. Starsi ludzie są bardziej narażeni na choroby, dlatego tym bardziej powinni stosować SPF.
Promieniowanie UV a ochrona przed nim — zalety
Skupmy się teraz na pozytywnych aspektach płynących z wyboru kremu z filtrem. Zacznijmy od oczywistości, czyli ochrony przed szkodliwym działaniem promieniowania UV. Mowa choćby o spowalnianiu procesu starzenia się skóry, dzięki czemu w przyszłości będziemy wyglądać znacznie młodziej, niż jesteśmy w rzeczywistości.
Inną kwestią jest ochrona przed rozwijaniem się chorób skórnych mogących zagrozić naszemu zdrowiu, a nawet życiu. Warto mieć na uwadze, że codzienna aplikacja dobrze dobranego kremu z filtrem wpływa również na kondycję naszej cery. Możemy zaobserwować mniej zmarszczek, wągrów, czy też pryszczy, a z czasem skóra jest w coraz lepszym stanie.
Warto mieć na uwadze, że krem z filtrem skutecznie może zastąpić krem na dzień, dzięki swoim właściwościom. Możemy wybrać, czy chcemy używać produktu z matowym, czy świetlistym wykończeniem. Przypominamy, że jest to także doskonała baza pod makijaż, która zapewni wam świetlisty lub nieco stonowany wygląd.
Plusów co niemiara
Myśląc, że zakończyliśmy wymienianie pozytywnych aspektów tego rozwiązania, byliście w dużym błędzie. Musimy przypomnieć, że poza powyższymi właściwościami, SPF pozwala skórze na dogłębne nawilżenie. Wszystko za sprawą faktu, iż słońce zazwyczaj mocno wpływa na wysuszenie naszej cery, dlatego krem właśnie temu zapobiega.
Ponadto, decydując się na aplikowanie kremy z filtrem, mamy pewność, że wytworzy on na naszej skórze powłokę ochronną. Ta zaś pozwala nam na ochronę przed promieniowaniem UV, ale także podrażnieniami, które zdarzamy się dostrzegać na skórze. Ponadto formuła nadaje skórze cudownego blasku oraz świeżego wyglądu.
Jak dopasować krem z filtrem do skóry?
Skupmy się teraz na kwestii odpowiedniego dopasowania SPFu do swojej skóry. Przede wszystkim, musimy mieć na uwadze, że takie kremy musimy posiadać dwa. SPFy dzielą się na te przeznaczone do twarzy i do ciała. Najbardziej musimy zwrócić uwagę oczywiście na oznaczenia. Opakowanie kremu, powinno mieć oznaczone w kółku UVA UVB.
Jeśli chodzi o produkty koreańskie, takim oznaczeniem musi to być duża ilość plusów. Jeżeli takowych oznaczeń nie widzimy, nie kupujemy SPFu. Otóż kiedy takie znaczki, nie znajdują się na produkcie, nie mamy żadnej gwarancji, że owy krem zawiera taką ochronę, jaką prezentuje zamieszczona na nim liczba.
Podamy dobry przykład. W niedalekiej przeszłości miała miejsce sytuacja z bardzo popularną marką kosmetyczną. Okazało się, że produkty mające posiadać ochronę przed promieniowaniem UV w liczbie 50, miały jej jedynie 15. Zostało to odkryte i wyeliminowane ze sprzedaży, lecz jest to spora zachęta do sprawdzania oznaczeń na kremach.
Promieniowanie UV a idealny SPF
Wróćmy jednak do dopasowania kremu do naszego typu skóry. Kremy z filtrem przeciwsłonecznym do twarzy często charakteryzują się ciężkością, co może zapychać naszą skórę. Dla osób, które mają do tego tendencję (najczęściej tych z trądzikiem), polecamy żelowe produkty, które najlepiej zapobiegną takiemu obrotowi zdarzeń.
Ponadto ważnym aspektem jest czytanie opinii o SPFach, gdyż jest ich ogromna ilość, a w tym przypadku, nawet dobra marka, może niekoniecznie posiadać dobry produkt tego rodzaju. Istotną sprawą, jest to, by nie oszczędzać akurat na tego typu produktach. Z racji swojej nowości na rynku, rzadko można je znaleźć w atrakcyjnych cenach.
Nie jest to jednak niemożliwe. Przy kupnie kremu z filtrem, zalecamy szukać w sklepach internetowych, gdyż drogeryjne kremy — choć posiadają atrakcyjne ceny — rzadko są trafionym zakupem. To właśnie sklepy internetowe najczęściej decydują się na naprawdę atrakcyjne promocje. Nie jest to oczywiście reguła i niekiedy drogeria zaskakuje.
Krem z filtrem — sposób użycia
Krem z filtrem nakładamy, po odbyciu całej pielęgnacji twarzy. Może być aplikowany po nałożeniu kremu na dzień lub zwyczajnie go zastąpić. Jeśli chodzi o ilość nakładania SPFu na twarz, zalecana jest metoda na tzw. dwa palce. Nakładamy, więc dany krem na długości dwóch palców, a następnie aplikujemy na buzię i szyję. Mamy wtedy najlepszą ochronę.
W przypadku gęstych i bielących kremów zachęcamy do nakładania warstwowo. Najpierw z jednego palca, a po wchłonięciu się kosmetyku, z drugiego. Kiedy SPF zostanie nałożony, odczekujemy 15 minut i możemy przystąpić do nakładania makijażu. Jeśli chodzi o częstotliwość nakładania kremu, to jest to dosyć trudna sprawa. Dlaczego?
Krem, przy ciągłej ekspozycji na promieniowanie, powinno się reaplikować, co 3 godziny. Natomiast, jeśli po jego nałożeniu przebywamy budynku, możemy pozwolić sobie nałożenie kolejnej warstwy w ciągu 6 godzin. Wiemy, że wykonywanie reaplikacji podczas noszenia makijażu może wydawać się katorgą, ale wcale nią nie jest.
Promieniowanie UV — poprawna reaplikacja kremu z filtrem
Tak, jak wspomnieliśmy powyżej, promieniowanie UV, a właściwie ochrona przed nim nie musi być tak wielką katorgą, jak się wydaje. Warto więc podkreślić różne możliwości na reaplikację kremu z filtrem. Na ponowne nałożenie kremu są dwa sposoby. Pierwszy z nich, to wklepanie odpowiedniej ilości produktu suchą gąbeczką do makijażu.
W tym zakresie jednak warto wprawić się, będąc w domu, aby mieć pewność, że podczas pobytu poza domem nie zepsujemy w żaden sposób makijażu. Ważna jest też ilość nakładanego produktu, aby promieniowanie UV nie dostało się do naszej nieochronionej skóry. Drugi sposób jest nieco bardziej zachęcający, mianowicie zakupienie SPFa w formie mgiełki.
Replikacja nie wymaga wtedy niczego poza kremem, a skóra wygląda zdrowo i świetliście. Oczywiście po 15 minutach od nałożenia filtra na twarz możecie na spokojnie się przypudrować, gdy świecenie się wam przeszkadza. Ważne jednak, by tę chwilę odczekać, aby całość się wchłonęła. Serdecznie, polecamy, najlepszy krem przeciwzmarszczkowy — SPF!
FAQ – PYTANIA I ODPOWIEDZI
Ile razy dziennie należy używać SPF?
Przy bezpośredniej ekspozycji na słońce należy stosować go co 3 godziny. Jeśli znajdujemy się w budynku, bez narażenia na promieniowanie, nawet co 6 godzin.
Dlaczego trzeba używać SPF przez cały rok?
SPF chroni przed promieniowaniem UVA i UVB, które występuje przez cały rok. Brak ochrony skutkuje szybszym starzeniem się skóry, przebarwieniami i innymi problemami skórnymi.